Domain Nedir ? Nasıl Alınır ?

00:37
domain

Domain Nedir ?

Domain, Türkçe karşılığı alan adıdır. Yani sitenizin ismi bir domaindir. Örnek verecek olursak www.abdullahdarcin.com bir domaindir.

Domain Uzantısı Nedir ?

Domain uzantısı site isminizden sonra gelen uzantıdır. Yani www.abdullahdarcin.com'da .com bir domain uzantısıdır. Elbette birçok domain uzantısı var ve bunların kullanım alanları var.

En Bilindik Domain Uzantıları Neler ?

En bilindik domain uzantılarının başında .com gelir. Bunu .net, .org, . gov,  takip eder. Peki bu uzantıların anlamları nedir sorunun cevabını merak ediyorsanız şöyle açıklayayım.

.com ticari amaçla kullanılır. Bu zamanda herkes .com'u tercih eder. Bende dahilim buna. Şunuda belirteyim benim ticari bir amacım yok.

.net İnternet sektöründe hizmet veren kurum ve kuruluşlar bu uzantıyı daha çok tercih ederler.

.org Kar amacı gütmeyen kuruluşlar bunu tercih ediyor. Yani bu uzantıyı aldığınızda bağımsızsınız.

.gov Bu uzantıyı devlet kuruluşları tercih ederler. Zaten bir devlete ait siteye girdiğinizde görmüşsünüzdür.

Bunlar haricinde başka uzantıların ne işe yaradığını merak ederseniz yorum olarak sorun size yardımcı olmaya çalışırım. Şuanlık ben genel olanları yazdım. En çok kullanılan uzantılardır bunlar.

Peki Domain Nasıl Alınır ?

''Peki domain nasıl alınır ?'' sorusunun cevabı kolay. Herhangi bir hosting firmasının sitesinden domain yani alan adını belli bir ücret karşılığı alabilirsiniz. Markete girip bir ekmek almak kadar kolay neredeyse. Alan adını almak istediğiniz siteye giriş yaptığınızda alan adınızı yazıp, uzantısını seçtiğinizde ve satın aldığınızda o alan adı artık sizin oluyor.

Domain Ne Kadar Süre Geçerli ?

Domainler en az bir yıllık satılır. Tabi siz bu süreyi arttırabilirsiniz. Mesela bir yıllık bir domain satın aldınız. Bir yıllık süre dolunca o alan adı boşa çıkar eğer aceleci olmazsanız domaininizi başka birisi alabilir. Fakat bazı siteler var domain süreniz bittiğinde belli bir süre kadar bekliyor ondan sonra domaini satışa çıkarıyor.

Domain Fiyatları Ne Kadar ?

Domain fiyatları uzantılarına göre değişiyor. Tabi uzantıların yanında siteden siteye göre de değişiyor. Ama siteler arasında ücret konusunda pek fark olmuyor. Ortalama 20 ile 25 Tl oluyorlar.

Kafanıza takılan olursa yorum atıp sorabilirsiniz.

15 / 02 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »