İnsan Neden Yalan Söyler ?

15:19
neden yalan söyleriz, yalan söylemek günahmıdır,

Günlük konuşmamızda olsun, yaptığımız bir hata yüzünden ve ya başka nedenlerden dolayı yalan söylüyoruz. Bu yalanları söylememizin nedenini kendimizi üstün göstermek veya kendimizi korumak için olduğunu düşünüyorum. Yalanın söylendiği yerine göre değişir. En bilindik yalan en masum yalanda sayılabilir aslında : Beğenmediğimiz kıyafeti beğendiğimizi söylemek. Tabi bu kişiyle aranızdaki dostluğa bağlı.

Yalan söylemeyi öğreniyoruz

Yalan söylemeye çocukluk veya gençlik yıllarımızda başlarız herhalde. Mesela annemizin veya babamızın kızacağı bir şeyi yaptığımızda kendimizi korumak amacıyla direkt olarak yalana başvururuz. Sigara veya alkol kullanan bir gencin ailesinden bunu saklamak amacıyla başvurduğu birşeyde olabilir yalan.

Kendimizi üstün göstermeye çalışmak

Yeni biriyle tanıştınız. Bu kişiye kendizi daha üstün göstermek amacıyla olmayan birşeyinizi varmış gibi gösterebiliriz. En basitinden bir örnek vereyim. Arkadaşlarınızla muhabbettesiniz herkes kendi anılarını anlatıyor elbette sıra sizde. Ee sizde altta kalmamak için abartılı olarak başınızdan geçen bir anıyı veya hiç olmamış bir olayı anlatıyorsunuz. Bu durumu herkes illaki yapmıştır diye düşünüyorum.

Yani yalan artık günlük konuşma dilimizin bir parçası gibi. Birde size en büyük ve masum yalanı söyleyelim. '' Ben iyiyim.'' En çok kullandığımız yalanlardan birisi...

23 / 02 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »