İnsanlar Kendine Neden Olumlu Bakmaz ?

14:16
insan

Bir insan kendine neden olumlu bir görüşle bakmaz ? Bazı insanlar vardır karşıdaki ne kadar olumlu bir eleştri yapsa bile bunu kabul etmezler ve tersini yani kendilerine olumsuz eleştriler yapmaya başlarlar. Çok bilindik bir örnek vermek istiyorum. Örneğin bir enstürmanda  yeteneklisiniz. Arkadaşlarınızla veya başka ortamda o enstürmanı çaldınız. Karşıdaki kişiler bu yaptığınız işe olumlu bir eleştri yaptı. ''Harika çalıyorsun'' gibisinden. Ama siz ne kadar mutlu olsanızda bunun tam tersini idda edersiniz. Bu bana göre yapımızdan kaynaklı bir durum. Yani mütevaziliğimizden. Alçakgönüllü bir milletiz.

Başka bir olay ise kendimizi işe yaramaz yeteneksiz hissederiz. Herkesi böyle hissettiği olmuştur illaki. Bana göre hiçbirşey yapmadan tabikide yeteneksiz oluruz. Yani oturduğumuz yerden bir işte başarılı olacak değiliz ya. İlla bir emek harcamamız lazım. Yetenekli insanlar analarının karnından öyle çıkmadı değil mi. Yani uzatmadan bir güç kuvvet emek harcamadan bir işi başaramayız. Kendimden örnek vereyim. Kendime bilgisayarı aldığım zaman yanlış hatırlamıyorsam 2007 yılıydı. Aldığımda bilgisayar hakkında hiçbir bilgim yoktu. Bilgisayarı eve kurmaya gelmişlerdi. Normalde bilgisayarı kurmakta ne var bilen bir insana göre. Şuan diyorum kendime ne kadar bilgisizmişim. Bir bilgisayarı kurmayı bile bilmiyorum. Neyse kurmaya geldiler kurulum işlemi tamamlandı. Herşey bitti. Kurulumu yapmaya gelen kişiler evden çıkarken şöyle bir soru sordu. '' Bilgisayar nasıl kapatılıyor biliyormusunuz ? ''. Ciddi anlamda hiçbir bilgim yoktu.Şaka değil. Sadece açmaı biliyordum. Oda klasik bir şekilde kasanın tuşuna bas açılsın. Sorunun cevabıne elbette biliyorum dedim. Bozuntuya vermedim. Kurcalaya kurcalaya buldum. Aldığım günden iki ay sonrasına kadar bilgisayara 4 kez format attırmak zorunda kaldım. Nedeni bilgisiz kullanma. İşe yaramaz dosyalardan virüs bulaşması. Gerekli birkaç dosyanın silinmesi... İşte şuan çok çok iyi bilgim olmasada kimin bilgisayarı bozulduysa ''Abdullah senin yardımına ihtiyacım var'' cümlesini duyuyorum. Tabi benimde bilmediğim konularda Google sağ olsun yardımcı oluyor.

Anlatmak istediğim kendinize yeteneksiz gözüyle bakmayın. Uğraş gösterin. Bir sitemi kurdunuz. ? Onun meyvesini yemek istiyorsanız kesinlikle çaba gösterin. Bir enstürman mı çalıyorsunuz ? Onun için günlük zaman diliminde enstürmana zaman ayırın. Kendinizi doğru olmayan birşey için ısrar etmeyin : ''Ben yeteneksizim''. Hayır hiç kimse yeteneksiz değildir. Sadece bu cümle '' Ben yetenekliyim'' şeklinde olmalı.

16 / 02 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »