Kitap Okumanın Faydaları Ne ?

15:27
kitap okuma

Kitap okumayı pek sevmeyen milletiz. Araştırmadan kulaktan dolma laflarla bildiklerimiz var. Her ağızdan bir ses, bir yorum elbette gelir. Mesela doğum yaptınız, çocuğunuz bir hastalığa yakalandı. Etrafınızdaki kişilerden aynı konu hakkında sürüsüyle farklı bilgi alırsınız. Herkes kendi bildiğini yapar, uygular, uygulatmaya çalışır.

Sorumuz şu ; ''kitap okumanın faydaları ne ?'' Kitap okumanın faydaları şöyle bir örnek vererek açıklamak istiyorum. Yeterince kitap okuduğunuzda yani ''ben bu konuyla alakalı yeterince bilgiyi uzmanlar tarafından edindim'' cümlesini kurabilmeniz işte size en büyük faydasıdır. Tabiki konuyla alakalı tek kaynağada takılıp kalınılmamalı. Her görüşteki kaynaklar incelenmeli. Kitap okumak kelime dağırcığınızı geliştirir. Örneğin bir ortamdasınız ve sohbet ediyorsunuz. Karşınızdaki kişi kurduğu bir cümlede bilmediğiniz bir kelime var. Bunu o an bilmiyorsanız bile sonradan öğrenmek için çaba göstermelisiniz. Atalarımızın dediği gibi bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. Sözlükleri, kitapları karıştırıp bu kelimenin farklı anlamlarını öğrenirsiniz. Başka bi' yerde bu kelimeyle karşılaştığınızda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Kısacası genel kültür bilginizi arttırabilirsiniz.

Kitap okumak bazı kişilerin stresini azaltıyor. Buna kendimi örnek gösterebilirim. Canım çok sıkkın olduğu zamanlar elime ne geçerse herhangi bir sayfasını veya kaldığım bir sayfayı açıp göz gezdiririm. O an kafamı dağıtıyor.

Kendi zevkinize ve ilgi alanınıza göre  kitaplar seçin. Sonuçta sıkılacağınız bir kitabı zorla okumanızın bi faydazı olmaz. Tam tersine zararı olur. Zararı zaman kaybıdır.

12 / 02 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »

2 yorum

yorum Yaz
Görkem Turan
Site Sahibi
15 Şubat 2015 22:03 Yorumu Sil

Özellikle günümüzde boş vakitleri kitap yerine internet gibi ortamlarda geçirdiğimizden dolayı git gide bu okuma alışkanlığı azalıyor.

Yanıtla
avatar
Abdullah Darçın
Site Sahibi
15 Şubat 2015 22:11 Yorumu Sil

Çok doğru bi' tespit.

Yanıtla
avatar