15 Mart 2015 YGS'yi Tamamladım

18:57
15 mart 2015 ygs sınavı

15 Mart 2015'te yapılan YGS sınavını atlattım. Azda olsa içime biraz rahatlama geldi diyebilirim. Tabi daha bunun LYS sınavları var ama yapacak birşeyimiz yok. Çalışmaktan başka imkanımız yok. Sınav biraz zordu bana göre. Önceki yılların sorularına baktığımızda sorular birbirleriyle hiç uyumu yoktu.

Türkçe soruları ise çok kafa yorucu sorulardı. İki şık arasında sürekli kaldım. Caydırıcı sorulardı. Normalde 45 - 50 dakikada çözdüğüm soruları bu sınavda 1 saatte anca çözebildim. Bırakmadığım kadarda boş bıraktım. Sayısal öğrencisi olduğum için direk matematiğe geçtim. Matematikte oldukça zorlayıcı zorular vardı. Şıklardan yola çıkarak yapabileceğim soru sayısı çok azdı. Bu yüzden fazla soru yapamadım matematikten. Ardından fen bilgisi sorularına geçtim. En azından fen kolaydı. Rahatça yapabildim fen sorularını. Fakat biyolojiyle aram pek iyi olmadığı için biyolojiden çok fazla boş bıraktım. Hemen sosyal bilgiler sorularına geçtim. Normalde YGS sınavında sosyal bilgiler bölümünde bilgiden çok yoruma dayalı sorular sorarlardı geçen senelerde. Bu sene sanırım tarzını değiştirmişler. Bilgiye dayalı soru oldukça fazlaydı. Benim alanımın dışına kaldığı içinde ondanda pek soru çözemedim. Sınavım nasıl geçti diye sorarlarsa '' Ne zordu ne de kolay '' cevabını veriyorum. Benim düşüncelerim diğer senelere göre sınavın oldukça zorlayıcıydı.

Bu zorlamanın birçok nedeni olabilir. Düşüncelerim dersanelerin kapatılması. Peki ne alaka dersanelerin kapatılmasıyla sorularını duyar gibiyim. Kışkırtmak gibi olmasın ama şöyle bir düşüncem var : Dersaneler açık iken sınavlarda başarısız oranı çok fazla fakat dersaneler kapatıldığında ise bu oranlar değişmiyor. Yani dersanelerin öğrenciler üzerinde bir etkisi olmuyor. Boşa gider olarak gösterilebilir. Bu cümlelerinden şunu çıkarabilmeniz mümkün: Gelecek YGS sınavı bu sınavdan daha basit olabilir. 

Neyse uzatmadan herkes için hayırlısı neyse o olsun. Kimsenin emeği boşa gitmez umarım. Hedefimiz LYS sınavı. En önemli sınav...

15 / 03 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »