2015 YGS Geldi Çattı

19:20
15 mart 2015 ygs sınavı
Herkesin bildiği gibi 15 Mart'ta 2015 YGS sınavı var. Bazıları ilk defa katılacak benim gibi bazıları şansını tekrar deneyecek. Bana göre bu sınav hayatımızın dönüm noktası gibi bişey. Herşey 160 dakikaya bakıyor. Herkes stresli, korku dolu ve heyecanlı bir şekilde pazar gününü bekliyor. Kaldı şurada 2 gün...

Peki sınav günü heyecanımızı ve stresimizi nasıl yeneceğiz ? İnternetten okuduğum bilgileri sizlere toparlamak  istiyorum. Sınav zamanında heyecanımız arttığında derin nefes alıp yavaşça bırakmak olacakmış. Bunu birkaç defa tekrarlamak. Sıraya oturduğumuzda sadece olumlu şeyler düşünmemiz gerekiyormuş. " Ben bu sınavda başarılı olacağım. "

Sınav anında soruların yerleri değişik olduğu için senin kitapçığının ilk sorularına zor sorular denk gelme ihtimali olabilirmiş. Bu durumda hiçbir korkuya kapılmadan yani " sınav çok zor ne yapacağım " duygusuna kapılmadan diğer sorulara geçmemiz  gerekiyormuş. Olması gerekende  bu zaten bana görede. Ayrıca annelerimizin bir lafı vardır : "Al şu çikolatayı ye zihnin açılır " Uzmanlara göre o gün aşırı derecede çikolata yenmemesi  gerektiği. Şekerimizi hızla yükselten ve belli bir süre sonra düşmesinden dolayı sınav anında dikkat bozukluğu ve konsantrasyon bozukluğu olma olanağı varmış. En önemli unsur ise sabah kahvaltısıymış. Ama çok farklı bir kahvaltı yapılmaması gerekmiş yani sınav gününden bir gün önce ne yendiyse  sınav günüde  aynı kahvaltıya yakın yiyecekler veya aynısını yenmemesi tavsiye ediyorlar.

En önemli şey aşırı sıvı tüketmemek. Bildiğiniz üzere sınav anında dışarı çıkmak yasak. Çıkarsan geri dönüşü yok. Bunun için sınav günü çay, su tarzı şeyleri aşırı tüketmememiz gerektiği.

Tabikide sınav gecesi uykumuzu tamamen almamız gerekiyor. Sınav anında ise zamanı sürekli hesaplamamak. Yani iki üç dakikada bir saate bakıp ne kadar kaldı denmemesi gerekiyormuş. Ayrıca sınav günü rahat giyecekler giyinilmesi iyi olurmuş. Çünkü sınav çıkışı rahatlamak daha kolay olurmuş.

13 / 04 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »

2 yorum

yorum Yaz
Oguzhan Gungor
Site Sahibi
13 Mart 2015 23:02 Yorumu Sil

Daha ikincisi var bunun :/

Yanıtla
avatar
Abdullah Darçın
Site Sahibi
13 Mart 2015 23:07 Yorumu Sil

Yapacak birşey yok. Çalışmamız şart :)

Yanıtla
avatar