Gitar Çalmaya Nerden Başlanmalı ? Gitar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

23:56
ibanez
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 yıldır gitar çalıyorum. Bunların yanı sıra bateri çaldım ama birkaç kere yani öğrenmek amaçlı değildi. Bunların yanı sıra bass gitar, elektro gitar ve klasik gitar çaldım. Ama beni asıl etkileyen elektro gitar oldu. Bende paraya kıyıp öğrenci harçlıklarıyla yukarıda gördüğünüz gitarı aldım. Markasını merak edenlere söyleyim : "Ibanez Gio Gax30. Yeni başlayan ve kendilerini ilerletmek isteyenler için ideal bir gitar. Neye uzatmadan asıl konumuza döneyim.

Öncelikle Gitar Seçimimiz Nasıl Olmalıdır? 

Gitarı seçerken gitarın telleriyle gitar arasındaki mesafeye mutlaka bakın. Çünkü mesafe uzak olursa o kadar fazla güç uygular ve o kadarda çabuk yorulursunuz ve canınız yanar. Bunun yanı sıra perdeleri tek tek kontrol etmelisiniz. Her perdede tele vurmanız ve sesin düzgün çıkıp çıkmadığına bakmalısınız. Başka bir önemli konu ise gitarın akorunun  kaçıp kaçmamasıdır. Gitarın akorları sürekli kaçıyorsa o gitarda uzak durun. Satın almaya gittiğinizde eğer çalmayı bilmiyorsanız mutlaka mağazadaki birine çaldırırın ve sesi sizi tatmin edip etmediğine karar verin. Bu ara sunuda unutmayın elektro gitar alıyorsanız oradaki kişinin gitarı taktığı amfi ile sizinkinin bir olmayacağıdır bunu göz önünde bulundurun. 

Peki Gitarı Aldınız Sonra Nasıl Öğreneceksiniz? 

İlk yapmanız şey gitara alışmak. Gitarı kavramak gerekir. Ondan sonra ilk antrenmanlara başlamanın zamanı gelir. İlk antrenmanlar parmak egzersizleridir. Elektro gitar kullanıyorsanız mutlaka pena ile çalmalısınız klasik gitarda tırnak kullanmalısınız, pena kullananlarda var tabi. Elektro gitar kullanıyorsanız parmak egzersizlerinden önce penaya alışmak gerekir ve penaya ile gitarın nasıl çalınması gerektiği. Bu aşamaları geçtikten sonra nota ve akorları ogrenmeye sıra gelir bunlarla birlikte akor geçişlerinde zamanla hızlanmak yani kendinizi geliştirmeniz gerekir. Akorları tamamladıktan sonra ritimlere alışmalısınız. Elektro gitarda solo atmak benim en çok sevdiğim şeydir. Tabi çok iyi atamasam da kendimce bişeyler çıkarıyorum. Elektro gitarda kendinizi geliştirmek için mutlaka Youtube'den Selim Işık derslerini izleyin. Harika bir anlatımı ve ögretimi var. Çünkü elektro gitar klasik gitara göre daha farklıdır. Çalma teknikleri daha fazla olan bir enstrümandır. Bass gitar hakkında yorum yapamayacağım. Çünkü pek bilgim yok. 

Gitar iki dakikada öğrenebileceğiniz bir enstrüman değildir. Sabır ve azim gerekli. Günde 2-3 saatinizi mutlaka ayırmalısınız. İleri zamanlarda 2-3 saat yetmeyecektir haberiniz olsun... 

Sizlerinde eklemek istediğiniz veya aklınıza takılan olursa sormaya çekinmeyin. 

29 / 03 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »