Blogger Siteye Sitemap Ekleme

21:52
abdullah

Merhaba arkadaşlar sitemap nedir? Sitemap'ın yararları hakkında bilgiyi açmış olduğum bu konudan öğrenebilirsiniz. Bu konumda ise sitemap'ı sitemize nasıl ekleriz ondan bahsedeceğim.

İlk Olarak Web Yöneticisi Araçlarına Giriyoruz

Bu linkten ilk olarak web yöneticisi araçlarına giriyoruz. Açılan pencerede sitemizi Google'ye eklememiz gerekecek bunun için ''site ekle'' seçeneğine basıyoruz.

sitemap
'' Site ekle'' seçeneğine bastıktan sonra açılan sayfaya site adresimizi giriyoruz ve devam butonuna basıyoruz. Bu aşamada sitemizi doğrulamamızı isteyecek. Eğer host kullanıyorsanız ftp aracılığıyla bu doğrulamayı yapabilirsiniz veya gene kod olarak meta etiket ekleyebilirsiniz. Ben şuan blogger kullanıcıları için anlattığımdan meta etiket yoluyla sitemizi doğrulayacağım. Açılan pencerede '' Alternatif Yöntemler'' seçeneğini seçin ve '' HTML Etiketini'' kullanın.
sitemap

Yukarıdaki resimdede gördüğünüz meta name kodunu kopyalayın ve blogger panelinize giriş yapın. Panelden Şablon > HTML'yi Düzenle seçeneklerini takip edin.Bu kopyaladığınız kodu <head> kodunun hemen altına yapıştırın ardından da kaydedin.

Sonraki adım tekrardan web yöneticisi araçları sekmemize dönmekte. Kodu ekledikten sonra sekmemizin alt tarafında '' Doğrula '' seçeneği var. O seçeneğe basıyoruz.

sitemap


Ve görüldüğü gibi sitemiz doğrulandı. Hemen orada gördüğünüz '' Devam et '' seçeneği ile web yöneticisi araçlarına giriş yapabiliriz.

Doğrulamayı Yaptık Sıra Sitemize Sitemap'ımızı Eklemekte

Şimdi devam et butonuna bastıktan sonra ekran açılacak ve bu açılan ekranın sol tarafında menüler gelecek. Bu menülerde Tarama > Site Haritaları sıralamasını takip edin. Ardından sayfa açıldığında buraya sitemapımızı ekleyeceğiz.


Hemen bu sayfada sağ üstte gördüğünüz '' Site Haritası Ekleme/Test Etme '' butonuna basın. Onun altında küçük bir pencere gelecek. Bu pencerede bir boşluk göreceksiniz. Bu boşluğa '' sitemap.xml '' yazmanız gerekecek. Resimde de gördüğünüz gibi. Yazdıktan sonra '' Site Haritası Gönder '' diyoruz ve sayfayı yeniliyoruz.

Bu Sitemap'ı Sitemize Nasıl Ekleriz ? 

Şimdi Feedburner kullanarak bunu yapacağız. Google'dan Feedburner olarak aratıp ilk seçenekteki siteye giriş yapacağız ve buraya bu yaptığımız adımdaki kullandığımız Google hesabımız ile giriş yapacağız.

sitemap
Buradan resimde gördüğünüz yere site adresimizi ekliyoruz. Ardında çıkan sayfalarda Next > Next > Next > Next > Next diyoruz yani her adımda sürekli next ile devam ediyoruz. En sonunda buraya sitemiz eklenmiş olacak.

sitemap
Hemen yukarıda '' Edit Feed Details..'' yazıyor. Oraya tıklayıp '' Original Feed '' seçeneğindeki yazıyı kopyalayın.

Şimdi tekrardan blogger panelimize giriyoruz. Ben anasayfada gözükmesini istediğim için sayfa olarak ekleyeceğim. Ona göre anlatacağım siz nereye ekleyecekseniz ona göre düzenlersiniz. Şimdi yeni bir sayfa oluşturuyoruz. Bu sayfada '' Oluştur '' yerine ''HTML'' seçeneğine tıklıyoruz ve aşağıdaki kodu oraya yapıştırıyoruz.Ama bu kodda bir düzeltme yapanız gerekecek. Çünkü bu kodu ben kendi feedime göre yaptım. Şimdi düzenleme yapcağınız yer http://denemesdfghj.blogspot.com/feeds/posts/default kısmı burayı silip siz kendi original feedinizi yapıştıracaksınız. Ardından kaydedin ve görüntüle diyip linki alın. HTML düzenle ile linki anasayfanızda eklemek istediğiniz yere ekleyin ve açın. Sonunda bu manzara ile karşılaşmış olacaksınız. Sitemapımız eklenmiş olacak.

sitemap

Sormak istediğiniz yada yapamadığınız kısım olursa mutlaka sorun. Sormaktan çekinmeyin.

12 / 04 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »

2 yorum

yorum Yaz
Ortaokul Matematik
Site Sahibi
25 Ekim 2015 14:29 Yorumu Sil

Sağolasın üstad. max 500 yazan yer 500 paylaşımı geçerse değişecek mi ?

Yanıtla
avatar
Abdullah Darçın
Site Sahibi
17 Kasım 2015 09:38 Yorumu Sil

Sanırım değişecek :)

Yanıtla
avatar