Soma’daki “Toplumsal Dönüşüm Projesi” Onlarla Hayat Buldu!

16:17

AllianzSomaDA


Soma İçin Bir Olduk:  Gizli Kahramanlar

Allianz Türkiye, sivil toplum örgütleriyle el ele vererek, bölgede etkilenen vatandaşlara ulaşabilmek, onların yaralarını sarmak ve yeni başlangıçlarını desteklemek için Soma’daydı. Soma’da 2014’te gerçekleşen ve ulusumuzu derinden sarsan maden faciasının ardından, Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) ve Bilim Kahramanları Derneği (BKD) ile işbirliği yapılarak “Allianz SomaDA”yı (Soma Dayanışma Ağı) geliştirdi.
Fatma Çavuşoğlu, Mehmet Kocapınar, Gamze Akarca, Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği gönüllüsü uzman psikologlardan sadece birkaçı. Dursunbey merkez olmak üzere Balıkesir İvrindi’den Kütahya’ya kadar olan hattı gezici ekiplerle birlikte ev ev dolaştılar. Psikolojik destek verdiler. Ümitsizliğin yenilmesi için mücadele ettiler.
Allianz SomaDA”yı kapsamında, BKD ile yapılan işbirliği sayesinde, Soma çevresinde, olaydan etkilenen 6 ilçedeki 16 okulun, Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvasına katılımı sağladı. 34 gönüllü öğretmen, 150’ye yakın öğrencinin oluşturduğu 17 farklı Allianz SomaDA takımını 4 ay boyunca turnuvaya hazırladı. Bu yolla, öğrencilerin normal hayata dönüşü desteklenirken, psikososyal ve kişisel gelişimlerine de katkı sağlanması amaçlandı.
Allianz SomaDA”nın bir ayağı da faciadan etkilenen ailelerin çoğunlukta olduğu Dursunbey’deydi. APHB ile yapılan işbirliği sayesinde, Dursunbey’de bir psikososyal destek merkezi açıldı. Çocuklara, yetişkinlere ve gruplara yönelik üç görüşme odası bulunan Dursunbey Psikososyal Destek Merkezi’nin hizmetleri, merkeze uzak bölgelere de ulaştırıldı.

Bir boomads advertorial içeriğidir.

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »

4 yorum

yorum Yaz
ibrahim fidancal
Site Sahibi
22 Mayıs 2015 17:23 Yorumu Sil

bu büyük felaketin ardından böyle projeler bir nebze bölge insanına merhem olacaktır.

Yanıtla
avatar
nilüfer_sipahi_10
Site Sahibi
5 Haziran 2015 23:15 Yorumu Sil

sadece kazalardan sonra böyle projeler yapılıyor güzel ama bu olaylar olmadan önce önlem almak daha önemli diye düşünüyorum

Yanıtla
avatar
Abdullah Darçın
Site Sahibi
7 Haziran 2015 11:08 Yorumu Sil

Çok haklısınız. İlk önce böyle olaylar başımıza gelmeli. Sonra önlem alınıyor :(

Yanıtla
avatar