Diş Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı ?

15:15
ağız

Çoğu kişinin problemi olan diş sağlığı oldukça kötü bir hastalık bana göre. Bu yüzden diş sağlığımızı korumamız çok önemli. Bende sizlere diş sağlığımızı korumanın birkaç yönteminden bahsediceğim.

Öncelikle yılda 2 defa doktora gitmelisiniz. Dişlerinizin durumunu öğrenmelisiniz. Gün içerisinde yararlı besinler tüketilmeli ve kalsiyum, fosfor, flor mineralleri kesinlikle alınmalıdır. Öğünlerde şekerlemelerden, rastgele yiyeceklerden kaçınılmalı ve sağlıklı besinler tüketilmelidir. İçecek olarak asitli içecekler tercih edilmemelidir.

Dişlerinizi kesinlikle kürdan tarzı maddelerle karıştırmayın. Bu dişlere oldukça fazla zarar vermekte. Bunun yerine diş ipi kullanmalısınız.

Sigara ve alkol tarzı maddelerin de dişlere oldukça fazla zararı vardır. Bu tarz şeyleri azaltmalı veya tamamen bırakmalısınız. Sert kabuklu yiyecekleri dişlerinizle kesinlikle kırmayın. Çoğunlukla yaptığımız şeydir bu. Fındık, ceviz gibi şeyleri kıracaklar yardımıyla kırınız.

Günlük hayatta en çok yapılan bir eylem ise sakız çiğnemek olmalıdır. Bilmeyen birçok kişi vardır ama sakız çiğnemek dişlere zararlıdır. Bunların yanı sıra çenemize elimizi dayama, tırnak veya dudak yeme gibi eylemlerde diş sağlığına zararlıdır.

Son olarak herkesin söylediği bir olaydır bu eminim. Dişlerinizi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa fırçalayın. Ayrıca diş fırçanızı seçerken kesinlikle yumuşak telli fırçalar seçin. Sert telli fırçalar diş etlerinize zarar verebilir.

06 / 05 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »

2 yorum

yorum Yaz
Adsız
Site Sahibi
6 Mayıs 2015 20:03 Yorumu Sil

dişim zaten bakımlı bunun sayesinde daha bakımlı olacak sağolun :)

Yanıtla
avatar