Elektro Gitar Amfisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

12:10
amfi

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1 yıldır amatör olarak gitar çalıyorum. Hobilerimden birisi gitar çalmak olduğundan önceki yazılarımdan bahsetmiştim. Daha önce elektro gitar seçimi nasıl olması gerektiğini bu yazımda bahsetmiştim ve hangi tarz müzikler dinlediğimi de bu yazımda belirtmiştim.

Bugün de sizlere elektro gitarın yanında nasıl bir amfi alınması gerektiği hakkında bilgiler vereceğim.

Nerede kullanacaksınız ?

Öncelikle amfiyi nerede kullanacağınızı kesinleştirin. Evde, sokakta veya stüdyoda... Evde kullanacaksanız başlangıç 15 wattlık bir amfiyi seçin. Gitar çalmayı bilmiyorsanız çıkan seslerden dolayı evdeki aile bireyleriyle ters düşebilirsiniz. Kendim yaşadığım için söylüyorum.

Nasıl bir ton kullanacaksınız ? 

Nasıl bir ton istediğinize kesinlikle karar verin. Mesela yeni başlayan birisi büyük bir hevesle müzik gruplarının çaldığı tonlarda ve temiz sesler çıkarmak ister. İlk anda bu mümkün olmacaytır bunu unutmayın. Hemen gitarın ayarlarıyla oynamaya başlar gain'ini kökler, ekolayzırda başarısız olur tam bir katliam yaratan sesler ortaya çıkarabilir. Normaldir aynısını bende yaşadım. Bunun üstüne çıkardığı seslerden tiksinir ve hemen ben başarısız olacağım cümlesini kurar.

Mesela Cort'un 20 wattlık amfisi ile Ibanez'in 10 wattlık amfileri arasında seçim yap deseler kesinlikle Ibanez'i seçerim. Markayla alakası yoktur bu seçimin. En önemli kriterler evde çalacaksanız çevreyi rahatsız etmemesi. Sonra amfinin sesi dışarıya düzgün verip vermemesi. Taşınabilirliğin kolay olması ve uyumu çok önemlidir.

Başka önemli nokta ise 1000 Tl'lik bir gitara 15 wattlık amfi kullanırsanız alacağınız tondan pek bişey beklemeyin derim.

11 / 05 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »