Backlink Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

20:35
backlink

Merhaba arkadaşlar. Backlink, siteyi geliştirme yöntemlerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Fakat backlink almanında bir adabı vardır. Her gördüğünüz backlink sitenizi yüceltmez, tam tersine düşüredebilir. Backlink almanında birçok yöntemi vardır elbet. Bunlardan biri tanıtım yazısıdır.

Neyse asıl konumuza gelelim. Backlink alırken dikkat edilmesi hususlar neler. Biraz bahsetmek isterim.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilir ?

Pagerank ve Hit Önemli midir ?

Eskiden pagerank oldukça önemliydi. Fakat Google'nin duyurusu bundan sonra pagerank güncellemesi yapmayacağıydı. Artık pek önemi kalmadı diyebiliriz.

Hit meselesine gelecek olursak. Her gördüğün hit alan sitede iyi denemez. Bazı sitelerde backlink alacaklar not bırakır '' Hiti 3K,4K altı siteler yorum atmasın'' gibisinden. Buradaki '' K '' bini ifade etmektedir. Bilmeyenler için eklemek isterim. Neyse uzaklaşmadan devam edeyim. Buda önemli bir kriter değildir. Hit tam olarak sitenin kalitesini belli etmez. Örnek verecek olursam siz armut satan sitesiniz. Backlink alacağınız iki farklı seçenek var. Birinci seçenek elma satıyor ama hiti 5K ve kalitesiz bir site, ikinci seçenek armut satıyor ama hiti 2K fakat oldukça kaliteli bir site. Bu durumda hangisini seçerdiniz ? Benim seçimim 2K hitli armut satan sitedir. Neden mi ? Çünkü içerideki bilgi önemlidir.

Kalitesiz siteden alacağınız backlinkler ilerde başınıza dert açar. Hit düşüşü yaşarsınız. Tabi size kalmış isterseniz yüksek hitli siteleri de tercih edebilirsiniz. 

alexa

Alexa Değerinin Önemi Var mıdır ? 

Bu konuda açıkcası oldukça bilgiye sahip değilim. Çok farklı düşünceler mevcut bu soruya ait. Benim düşüncem ise çok fazla etkili olmaması. Neden derseniz. Alexa'yı ben hala çözemedim. Google'a bağlı kalmadan hareket eden bir sistem. Dediğim gibi bu konuda pek bir şey söylemeden, kafanızı karıştırmadan geçeceğim.

Şimdi ortalarda çok fazla dolaşmaya başlayan üç kriter var. Domain Authority, Trust Flow ve Trustrank. Biraz bunlardan bahsedeceğim. 

Domain Authority Nedir ? 

Domain Authority, bir analiz değeridir. Kısacası sitenizin güvenilirliğini gösterir. Tabiki de bu değerin yüksekliği oldukça iyidir. Sitesini analiz etmek isteyen arkadaşlar aşağıdaki linkten analiz ettirebilirler.

Buradan Sorgulatabilirsiniz.

Trust Flow Nedir ?

Buda sitenizin güvenilirliğini gösteriyor. Sitenizdeki haberlerin kalitesini ölçmeye yaran bir analiz. Bu değeri de aşağıdaki linkten sorgulayabilirsiniz.


Trustrank Nedir ?

Spamlara karşı olan bir tekniktir. Çalışma tarzı, mantığı benim açımdan kötü olsa da ele alınan fakat çok çok önemi olmayan bir tekniktir. Bu değer hala kesin bir sonuç veren site yok. Yani bu değeri kafaya takmamak gerekir bence.

Bundan önceki zamanlarda yazdığım '' Kiwi Nedir? Ne İşe Yarar '' adlı yazımı okumanızı önerir ve rica ederim.

26 / 06 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »