Hemen Çıkma Oranı Nedir ? Nasıl Düşürülür ?

22:26
google analytics

Merhaba arkadaşlar bugün herkesin dilinde olan hemen çıkma oranı ile ilgili bilgilerden bahsedeceğim. İlk olarak bilmeyen kişiler için hemen çıkma oranını tanıtmak isterim.

Hemen Çıkma Oranı Nedir ?

Hemen çıkma oranı, sitenize gelen ziyaretçinin sitenize girdikten sonra sitenizden ayrılma arasındaki zamanı oranlayan bir Google Analytics aracı. Daha açık bir şekli ziyaretçinin sitenizde belli bir süre takıldığını ya da anında çıkıp çıkmadığını gösterir.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Olmalıdır ?

Hemen çıkma oranı elbette düşük olmalıdır. Düşük olması iyiye işarettir. Mesela ziyaretçi sitenizde anlık bir zaman geçirmişse yani gir çık yapmış ise hemen çıkma oranınız artar. Tam tersi ise sitenizde dolaşmış ve süre geçirmiş ise düşer. Aslında adı üstünde ziyaretçinin '' Hemen Çıkma Oranı ''.

Bu düşük orandan kastım nedir gibi sorular sorabilirsiniz. Hemen açıklayayım. Hemen çıkma oranı genel olarak % 40 ile %60 arasında olduğu zaman normal olarak karşılanabilir. 

google

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür ?

Gelelim can alıcı soruya. Herkesin en merak ettiği sorulardan birisi. Aslına bakılırsa bu sorunun kesin bir cevabı yok. Her dilden bir kelime çıkar bu soru karşısında. Burada sizin mantığınız konuşmalı. Kendi sitenize bir bakıp ziyaretçi için nasıl olup olmadığını kendinize sormalısınız. Yani site bir ziyaretçi için gezilecek bir yer mi yoksa arkasından bir ton laf atıp ayrılacağı bir yer mi ? Bu sorunun cevabını kendinize vermelisiniz.

Sitenize ziyaretçiyi gezdirmeyi amaçlamalısınız. İlgi çekici konular, benzer yazılar kısmı, gerekli ve doğru bilgiler vermeniz en kolay yöntemleridir. Yazınızın içlerine kendi sitenize ait başka yazılarınızı ekleyin. Fakat eklediğiniz yazı yeni yazdığınız konuyla alakalı olmalıdır. Yani başka yazıları da okumaları için ziyaretçiyi teşvik edin.

Bende sizlere '' Sitelerdeki Yorumlar Nasıl Olmalıdır ?  '' adlı yazımı okumanızı öneririm.

23 / 06 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »