İyi Bir Makale Nasıl Olmalıdır ?

14:05
yazı

Merhaba arkadaşlar bilindiği üzere oldukça fazla site bulunuyor. Peki bu sitelerden kendinizi ayırabileceğiniz bir yöntem var mı ? Elbette var mesela makale yazım biçiminiz. Nasıl derseniz şöyle anlatayım. Diğer yazarlardan sizi ayıracak bir şekilde yazınızı yazabilirsiniz. Hepsinden farklı olan, herkesin ilgisini çeken, düzgün bir makale ile kendinizi farklı kılabilirsiniz.

Yazının İçeriği Herkesi İlgilendirmeli 

Yazıyı yazarsınız fakat sadece belirli bir kısma hitap eden bir yazı ise o yazı oldukça iyi bir yazı olmaz. Bu yüzden yazının içeriği en küçükten en büyüğe kadar ilgilendirmelidir.

İlgi Çekici, Göze Çarpan Bir Başlık Olmalı

Bildiğiniz üzere başlıklar ilk karşımıza çıkan kısımdır. Ardından yazının tamamı gelir. Bu yüzden başlıklar oldukça ilgi çekici olmalıdır. Küçük bir ipucu eklemek isterim. Başlık eklerken sorulardan oluşan başlıklar ekleyin. Mesela bu yazının başlığı gibi. Bu tür başlıklar daha çok ilgi çekiyor.

İçerikleriniz Anlaşılır ve Öz Olmalı

Yazıyı yazarsınız yazarsınız baktınız oldukça uzun bir yazı olmuş diye mutlu olursunuz. Fakat yazıyı okuduğunuzda çoğu cümleniz aynı anlama çıkmaktadır. Bu şekilde yazı yazmaktan kaçının. Her cümleniz farklı anlam katmalı yazıya. Ayrıca yazılan yazının anlaşılır olması da oldukça önemlidir. Yazıyı yazarsınız fakat anlaşılmayan bir kısımda okuyucuyu o yazıdan uzaklaştırabilir. 

Süslemek En Önemlisi

Yazınızı mutlaka resim, video tarzı şeylerle süsleyin. Okuyucu için o yazı daha akıcı olur. Uzun metinler her insan için sıkıcı olmaktadır. 

Yazı Arama Motorlarında Üstlere Çıkarmaya Çalışılmalı

Güzel içerikler arama motorları sayesinde olumlu sonuçlar verirler. Herkes bilir bunu. Arama motorlarında üst sıralara yerleşmek için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Başlık, oluşturulan yazının linki ve içerik, arama motorlarının en dikkat ettiği şeylerdir. 

Başlık ve içerikle ilgili bilgileri yukarıda aktardım. Şimdi yazının linkinden bahsedeyim. Link oluşurken başlıkta Türkçe karakter kullandığınızda linkte eksiklikler oluşmaktadır. Mesela '' www.abdullahdarcin.com/iyi-bir-makale-nsl-olmaldr.html '' bu linkte gördüğünüz gibi kelime içerisinde harfler eksik. Bunun yerine  '' www.abdullahdarcin.com/iyi-bir-makale-nasil-olmalidir.html '' linki gibi olmalıdır.

Sosyal Ağlardan Yardım Almak Gerekir

Tabiki de yazının daha çok kişiye ulaşması için sosyal ağlardan yardım almamız gereklidir. Mutlaka sosyal ağları kullanın...

14 / 06 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »

4 yorum

yorum Yaz
Bilginar
Site Sahibi
15 Haziran 2015 10:46 Yorumu Sil

Bu yazınızı çok ettim başarılı bir yazı bende bir not iletmek isterim sosyal ağlarda paylaşımlar yaparken resim üzerine de konu ile ilgili bir başlık yazarak paylaşmanız resim sayesinde daha ilgi çekip ziyaretçi kazandırabilir.

Yanıtla
avatar
Yasemin paklacı
Site Sahibi
16 Haziran 2015 10:00 Yorumu Sil

Yazınızı beğendim yine çok başarılı. Bende yazılarımda anlaşılır ve herkesin hoşuna gidecek kelimeler kullanmaya dikkat ederim ve bunun faydasını da çok gördüm

Yanıtla
avatar