Sitelerdeki Yorumlar Nasıl Olmalıdır ?

16:30
yorum
Öncelikle sizlere farklı sitelere yorum yapmanın faydalarından bahsetmek istiyorum. Başka sitelere yorum yaparken hem kendinizi hemde sitenizi tanıtabilirsiniz. Hem diğer insanlara kişiliğinizin nasıl olduğunuda bu şekilde gösterebilirsiniz.

Fakat bazı sitelerde ve kendi sitemde de birkaç yanlış görüyorum. Tabi yanlış denmez aslında küçük hatalar denebilir. Bazı kişiler, kendi sitelerini reklam yapmak amacıyla yorum atıyor. Mesela '' Bilgi için teşekkürler '', '' Harika bir bilgi '', '' Teşekkürler '', Ellerinize sağlık'' ve benzeri şeyler. Çoğaltılabilir bu durum. Aslında bu durum yazara saygısızlıktan başka birşey değil. Açıkcası böyle yorum yerine hiç yorum yapılmaması daha iyi gibi bana göre. Yazar, sizlerin yorumları ile kendini iyi hisseder, yanlışları varsa düzeltmek ister, bu yorumlar sayesinde kendine çeki düzen verir. İster olumsuz ister olumlu yorumlar olsun yeter ki yazının anlaşılır bir şekilde okunduğunu belli etmelidir okuyucu. Demek istediğim yorum yaparken amacınız sadece reklam, backlink tarzı olaylar olmamalıdır.

Mesela size bu durumlara örnekler göstermek istiyorum. Benim siteme atılan iki farklı yorum.

Birinci yorum : 

yorum

İkinci yorum : 

yorum

Bu yorumlarda düşünceler olumlu olsa bile ilk resimdeki yorum sadece reklam veya backlink kazanmak amacıyla yapılmış bir yorum. Ancak ikinci resimdeki yorum ise yazıyı gerçekten okumuş o konudaki düşüncelerini paylaşmış ve aklına takılan bir soru olduğu için bana bunu yorum olarak belirtmiş. Size göre hangi yorum iyidir ? İkinci yorumun bir faydasından daha bahsedeyim. Böyle sorulara sormak sadece siz değil o yazıyı ve yorumları okuyan başka okuyucu içinde yardımı dokunur. Farklı farklı sorular ile okuyucu daha çok bilgilendirilebilir. 

Yorumlarınızı Nasıl Değerli Kılarsınız ? 

Ben kendi düşüncelerimi söyleyecek olursam. Yorum attılan profil gerçek, değeri olan bir profil olmalıdır. Gerektiği kadar yazıyla alakalı bir yorum, o yazıyla alakalı birkaç ufak soru yazara ulaştırmalısınız. Yazdığınız yorumun kelime sayısı hiç önemli olmamalıdır. O yorumun içeriği göz önünde bulundurulmalıdır. İster 3 kelime ister 10 kelime fark etmez. Yeter ki gerçek yorumlarınızı bildirin. Bu durumları yaptıktan sonra ister backlink isteyin, ister reklamınızı yapın.  Bu yazımdan sonra sizde istediğiniz yorum tipini düşünün. Eğer sizde bana katılıyorsanız başka insanlara bu şekilde davranın. Karşılığını ona göre alırsınız.20 / 06 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »