Yazı Yazma Yeteneği Nasıl Gelişir ?

17:47
yazı

Merhaba arkadaşlar. Bazı blog yazarları yazılarını yazarken zorlanırlar. Bazen buna bende dahilim. Akıllarına harika fikirler gelir fakat o fikirleri yazma sırasında uygulayamaz. Bunun için önemli olan bir husus motivasyondur. Motivasyonla birlikte, araştırma, bilgi edinmede önemli bir seçenektir.

İlk Adım

Öncelikle diliniz düzgün kullanmayı öğrenmelisiniz. Dil anlatım kurallarına uymalıyız. Dil anlatım kurallarından kastım, noktalama işaretleri, yazım kuralları ve benzeri şeyler. Çok fazla kısaltma kullanmayınız. Gerekirse hiç kullanmayınız.

Araştırma Yapın

Kendi fikirlerinizin üstüne fikirler katmak için diğer blogları takip edip yazılarını okuyun. Gerekirse iyi bir yazara özenin. Bu sizi daha çok başarıya itecektir. Çünkü '' bende öyle olmak istiyorum '' cümlesini kurar daha çok hırs yapıp güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Bilgi sahibi olmadığınız konularda başka sitelerden yardımlar mutlaka alın. Sonuçta okuyucularınıza yanlış bilgi vermek istemezsiniz. Bir atasözü vardır.'' Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp ''.

Çevrenizdekilerden Destek Alın

Yazınızı tamamladınız. Kendinize göre güzel fakat başka insana göre nasıl olduğunu merak ediyorsunuz. Bu sırada çevrenizdekileri devreye sokun. Yazdığınız yazıyı mutlaka başka kimselere okutup tavsiyelerini öğrenin. Yanlışlarınızı bulmasını söyleyin. Bu şekilde kendinize çeki düzen verebilirsiniz. Ayrıca yazıdan nasıl bir ders veya nasıl bir bakış açısı çıkardığını mutlaka öğrenin.

Yazıyı Çorbaya Çevirmeyin

Yazıyı yazarsınız fakat istemsizce yazıda hatalar yaparsınız. Bunlardan biri yazıyı karıştırmak, tabiri caizse çorba etmek. Cümlelerde oradan oraya atlamayın. Bir konu hakkında yazıp o konuyu bitirin ve başka konuya o şekilde atlayın. Kelimeler anlaşılır olup olmadığına dikkat edin. Yabancı bir sözcük var ise mutlaka o sözcüğün anlamını açıklayın. 

18 / 06 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »