Akıllı Kask : Lumos

20:11
lumos

Merhaba arkadaşlar. Bazı kişilerin bisikleti ulaşım aracı olarak kullanması ülkemizde çok fazla rastlanan bir durum. Ayrıca eğlence, spor amaçlı bir kullanım amacına da sahip olan bir alet diyebiliriz bisiklete. Tabi kalabalık şehirlerde bisiklet kullanmak oldukça riskli bir durum olabiliyor. Bazı kendini bilmezler arabalarıyla bisikletlilerin üstüne üstüne sürüyor arabalarını veya kişileri sıkıştırıyor yani insanların canlarını sıkmak, yakmak istiyor. Nasıl bir düşünceye sahiplerse anlamış değilim.

Kickstarter ismi üzerinden çıkan Lumos isimli akıllı kask bizlere baya yardımcı olacak gibi diyebilirim. Kaskın arkasında bulunan ledler sayesinde kaskta ışıklar yanıyor. Bu ışıkların amacı yavaşladığınızda stop lambası görevi gören bir kısım, sağa ve sola dönüş için başka kişiyi uyarmak amacı gören bir kısım. Ayrıca kaskın önünde far görevi gören ve karşıdaki kişiyi uyarma amacı taşıyan ledler de bulunmakta.

lumos

Peki Bu Ledler Nasıl Çalışıyor ? 

Gidona koyulan bir kumanda ile o ledleri kontrol edebiliyorsunuz. Kumandada ki sinyaller sayesinde kablosuz bir şekilde yönetilebiliyor. Stop lambası görevi gören led ise kaskın içinde yer alan ivme ölçer sayesinde yanıyor. Yani durduğunuzda veya yavaşladığınızda ledler yanıyor ve arkadaki sürücüyü uyarıyor.

Peki Kask Nasıl Çalışıyor ?

Kask 1000 mAh büyüklüğünde bir batarya ile 2.5 saatlik bir kullanım imkanı sunuyor.

İyi Güzel de Fiyatı Ne ?

125.000 Dolar'lık Kickstarter hedefini 25 günlük bir süre içerisinde oldukça fazlasıyla toplayan kask için destek verenler için kask Nisan 2016 tarihinde kişilere ulaşacakmış. Sınırlı sayıda olan ve üretildikçe piyasaya çıktığında kask 119 Dolar'lık bir fiyata sahip olacakmış.

Kask İçin Destek Nasıl Yapılıyor ?

Kask için destek buradan yapılmakta. 

Kaskla alakalı daha çok bilgiyi destek linkinden alabilirsiniz. Bu yazıyı yazmamın ve kaskı tanıtmamın nedeni ise oldukça başarı bir düşünce olarak görmem. İmkanım olsa bende destek verirdim. Çünkü çok gerekli bir proje olarak görüyorum. İlerleyen zamanlarda oldukça fazla kişinin işine yara hatta işine gücüne bisikletiyle giden kişiler için bir nimet diyebilirin.

Daha önce Güzel Bir Yaz Tatili Daha adlı yazımı yazmıştım. Tatil mekanı önerisi istiyorsanız mutlaka yazımı okumanızı önerir ve rica ederim.

20 / 07 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »