Üniversite Tercihi Yapanlara Tavsiyelerim

21:39
üniversite

Merhaba arkadaşlar. Bilindiği üzere LYS sonuçları açıklandı ve öğrencilerin tabi ki benimde tercih yapma zamanım geldi. Üniversite tercihleri 6-14 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Tabi bu sırada ilk defa tercih yapacak kişiler var. Bende dahilim. Fakat tercih yapmayanlar kısmına adımı yazdırmak istiyorum en baştan söyleyeyim. Şansımı seneye deneyeceğim.

Asıl konuma döneyim. Bu tavsiyeleri hem kendi bilgilerim hemde rehber öğretmenlerimden öğrendiğim bilgiler doğrultusuna veriyorum. Öncelikle tercih yapamayanlar ve yapmayacaklar için bir şey söylemek gerekirse hayat devam ediyor. Her şeyin sonu değil demek isterim. Bazı insanlar kendini avutmak için söylüyor diyebilirsiniz fakat gerçekten de öyle. Elbette koca bir sene kaybetmek kötüdür fakat hiçbir şey bitmiş değil. Belki gelecek sene daha iyisi olacaktır. Bu seçeneği göz önünde tutmak gerekir.

Tercih yaparken hangi bölümü seçmeliyim soruları çok sorulur. Tabi bunun cevabı çok önceden verilmiştir büyük ihtimal. Fakat şunu unutmayın bu bölümü seçtikten sonra mesleğinizi de buna göre seçeceksiniz. Yani bir ömür boyu bu bölümle iç içe olacaksınız. Tabi kendi okuduğu bölümün mesleğini yapmayanları saymazsak. Kısacası '' puanım buraya tutuyor '' yada '' girip kurtulayım bu dertten '' gibi düşünceleri aklınızdan çıkarın. İstediğinin bir meslek seçimi yapın.

Bölüme Karar Verdim Ama Üniversite ?

En en can alıcı noktalardan birisi. Üniversite seçimi bana göre. Şehir içinden bir üniversite veya şehir dışından. Bu noktada birçok farklı noktaya değinmeniz gerek. Çünkü sadece okumayacak. Hayatınızı 4-5 yıl orada geçireceksiniz. Ekonomik durumları göz önüne almanız gerekir. Ayrıca iyi bir üniversite olup olmasına dikkat etmek lazım. Çünkü iş başvurularında üniversite ismi de önemli bir rol oynuyor. Ailemde ki kişilerden biliyorum.

Puan ve Sıralamaya Dikkat !

Son söyleyeceklerim ise yeni liseden mezun olan kişiler için. Tercih yaparken mutlaka sıralama ve puana çok ama çok dikkat edin. Eğer tercihlerinizden biri çıkıp o çıkan üniversiteye kayıt yaptırmaz iseniz gelecek sene okulun verdiği puandan faydalanamazsınız.

Bundan önce Yazılarım E-postanıza Gelsin adlı yazımı yazmıştım. Okumanızı önerir ve rica ederim.

08 / 07 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »