Satürn'ün Uydusunda Su Bulunmuş

12:00
Satürn

Merhaba arkadaşlar. Bugün bir haber okudum. Sizlerle paylaşmak istedim. Güneş sistemi'nde bulunan gezegenlerden en çok Satürn'ün uydusu olduğu bilinir. 62 tane uydusu olduğu belirtilmiş. Tabi bilim insanlarının en çok ilgisini çeken bir gezegenmiş.

Bu güne kadar sadece 53 tane uydu incelenmiş ve adlandırılmış. 53 tane uydu içerisinden sadece biri olan Enceladus adlı uydu üzerinde yapılan araştırmada bu uyduda su bulunabileceği kanıtına varmışlar. Bu tahminle birlikte Enceladus'un kuzey kutbunun bir bölümünde okyanus bulunmasıymış.

Başka bir verilere göre bütün uydunun okyanus olduğu ve üstünün bir kapmanla kaplanmış olması. Bu veriyi Cassini uzay aracı sayesinde NASA tarafından sunulmuş. Fakat kimse net bir bilgi bilmiyor. Çünkü gezegenin ortalama sıcaklığı -200 derece kadarmış. NASA ilerleyen zamanlarda daha fazla bilgi yayımlayacağını bildirmiş.

Demem o ki gerçekten harika bilgiler bunlar. Merakı olan veya olmayan herkesin ilgisini çekebileceğini düşünüyorum. Şahsen uzayı çok merak eden birisiyim. Bende gelecek olan bilgileri bekliyorum sizlere de sunarım.

Daha önce Tekrardan Sizlerleyim ! adlı yazımı yazmıştım. Okumanızı öneririm.

18 / 09 / 2015

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »