Blogger'a Https Kullanımı Geldi

23:27
https

Merhabalar arkadaşlar. Blogger kendini geliştirmeye ve güncelleme devam ettiği çok açık belli. Nisan ayının sonunda Blogger'a Https kullanımı güncelleme olarak geldi. Olayı kısaca özetlemek gerekirse Blogger artık daha da güvenlikli olacak. Sizlere nasıl bu özelliği kullanacağınızdan bahsedeceğim ama daha öncesinde Http ve Https hakkında bilgi vermek isterim.

Http Nedir ? 

Açılımı HyperText Transfer Protocol'dur. Veri ve sunucu arasındaki bilgileri aktarma sistemidir. Genellikle herhangi bir sitede Http ile veri alınır. Devlet sitelerinde veya daha güvenli sitelerde Https ile veri alınır. Yani Http savunmasız bir sistemdir.

Https Nedir ? 

Https ile bir kombinasyon olarak veri alır. SSL/TLS ile HyperText Transfer Protocol bir kombinasyon oluşturur. Https, bilgileri, verileri şifreleyerek gönderir ve ya alır.  Bankalar, alışveriş sitelerinin bazıları, devlet siteleri bu kombinasyonu tercih eder çünkü güvenilir bir bilgi alışveriş şeklidir.

Nasıl Aktif Edebiliriz ? 


Şimdi sizlere blogunuzda Https'yi nasıl aktif edebileceğinizi anlatacağım.

İlk olarak Blogger panelinize giriş yapın. Ardından Ayarlar > Temel seçeneklerini takip edin.

bloggerResimde gördüğünüz gibi direkt olarak karşınızda belirecektir. HTTPS kısmında Hayır seçeneğini Evet olarak seçin ve kaydedin.

Bu uygulamayı benim gibi özel domain kullanan kişiler yapamıyor. Sadece Blogger uzantılı domainler kullanabiliyor. O yüzden benim seçeneğim aktif olarak gözükmüyor.

Daha önce Devrim Arabası'nın Mühendisi Vefat Etti adlı yazımı yazmıştım. Okumanızı öneririm.

05/05/2016

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »