Devrim Arabası'nın Mühendisi Vefat Etti

17:39
devrim


Merhaba arkadaşlar. Türkiye'nin ilk yerli otomobili olan Devrim'i üreten mühendisler arasında ve bu ekibin içinde en genç mühendis olan Kemalettin Vardar 83 yaşında İstanbul'da vefat etti. Otomobil 55 sene önce 1961 yılında üretildi. Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in emri ile çalışmalara başlandı. 23 kişilik bir grup ile büyük emeğin sonunda otomobil üretildi.

Otomobilin biliyorsunuz ki acıklı bir hikayesi var. Bilmeyenler için bahsetmek isterim. Devrim otomobili tamamı ile ülkemizde tasarlandı ve üretildi. Üretim yeri Eskişehir Demiryolu Fabrikası idi. Bu otomobil 129 gün gibi kısa bir sürede tamamlandı. Otomobil, Cumhuriyet Bayramı sırasında kullanılacak ve Türk Mühendislerin emeklerini halka sunulacaktı. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel otomobile bindi fakat kötü bir şanssızlıktan dolayı otomobil yolda kaldı. Bu şanssızlık Devrim'i gözden düşürdü ve proje kullanılamaz hale geldi.

Böyle bir araba ülkemizde tasarlanması ve üretilmesi gerçekten harika. Keşke o şanssızlık o ana denk gelmeseydi de arabaların üretimi devam etseydi. Belki ülkemiz adına gerçekten güzel bir duygu olurdu. Kendi otomobilimizin olması gerçekten harika bir şey olurdu. Tabi ki de denilebilecek bir şey yok.

Kemallettin Vardar'a Allah'tan rahmet diliyorum.

Daha önce Yüksek Sadakat Beni Bırakma Akor ve Tab adlı yazımı yazmıştım. Okumanızı öneririm.

04/05/2016

Benzer Yazılarım

Önceki Yazım
« Önceki Yazım
Sonraki Yazım
Sıradaki Yazım »